Dobry kołowrotek – gwarancja udanego wędkowania

Odpowiednio dobrany kołowrotek to absolutna podstawa, jeśli liczy się na udany połów. Oczywiście najważniejsza kwestia to wysoka jakość wykonania, gwarantująca wytrzymałość i bezawaryjność w każdych warunkach. Nie jest to jednak jedyne kryterium, które należy brać pod uwagę podczas zakupu sprzętu na ryby. Istnieje wiele rozmaitych metod łowienia ryb, a producenci akcesoriów dla wędkarzy wypuszczają na rynek kołowrotki wędkarskie przeznaczone specjalnie do konkretnego stylu łowienia.

Właściwy wybór – co warto wiedzieć

 

Początkujący miłośnicy wędkarstwa, który pragną najpierw wypróbować różne techniki, mogą wybierać spośród szerokiej gamy doskonałych kołowrotków uniwersalnych. Wędkarze, którzy mają już preferowaną, ulubioną metodę pracy mogą bez problemu zaopatrzyć się w kołowrotki wędkarskie przygotowane z myślą specjalnie o nich.

W ofertach sklepów wędkarskich mamy do wyboru na przykład kołowrotki dostosowane do łowienia jednego gatunku ryb (na przykład karpi), czy na jeden rodzaj przynęty.
Inne ważne kryterium dotyczy specyfikacji technicznej kołowrotka. Zupełnie inną charakterystykę mają kołowrotki wyposażone w hamulec tylni niż te z przednim. Szpula może być ruchoma lub stała, znaczenie ma również szybkość nakręcania się na nią żyłki – parametrem opisującym ten mechanizm jest przełożenie.

Każdy z tych elementów ułatwia połów w określonych warunkach lub skonstruowany został do jakiegoś typu łowienia – multiplikator to sprzęt do łowienia na morzu, przedni hamulec jest idealny do tzw. spinningu, a karpia najłatwiej złowić używając ciężkiego kołowrotka.

Wędkuj z przyjemnością

Odpowiednio dobrany kołowrotek to absolutna podstawa, jeśli liczy się na udany połów
Autor zdjęcia: billheng

Dobrze wybrany kołowrotek uczyni każdy wyjazd na ryby owocną wyprawą, na której wszystkie zmagania z morskimi stworzeniami zakończą się sukcesem. Warto pamiętać o tym, że nawet o najlepszy sprzęt należy odpowiednio dbać. Sklepy wędkarskie oferują specjalne smary pozwalają utrzymać kołowrotek w nienagannym stanie przez lata.
Wszystkim wędkarzom życzymy dużych ryb na haczyku!